100 let střediska

Akce a události

Oslavy střediska | sobota 16. 10. 2021

na krásné základně Supa Bělohlava (tedy Strážné) u Lelekovic

Zváni jsou všichni současní i bývalí členové a dlouholetí přátelé našeho střediska s rodinou a partnery.

Můžete se těšit na příjemné posezení a setkání s dávnými přáteli i současnými členy, doprovodný program a další zajímavé výstupy, ocenění činovníků, promítání filmu, prohlídku fotek a kronik, slavnostní nástup a večerní táborák. Chybět nebude obědový guláš, pití a drobné občerstvení.

Harmonogram sobotních oslav najdete na plakátku (zde).

Výstava | neděle 17. 10. 2021

ve Svojsíkově srubu v Lužánkách

Zváni jsou všichni příznivci a přátelé střediska, rodiče, členové i další nadšení zvědavci.

V pravidelných časech (10:00, 12:00, 14:00 a 16:00) budeme promítat krátký film o našem středisku následovaný fotkami. K prohlédnutí budou k dispozici fotky, kroniky, časopisy a další materiály z naší stoleté činnosti.

Sběr materiálu

Středisko se stále snaží získat další materiály k výročí 100 let Třináctky. Máte doma především staré fotky, ale i videa, kroniky, kresby, časopisy či další materiál, ozvěte se! Každá věc může mít svou hodnotu, i když si to možná sami neuvědomujete. Kontaktní osoba je Stur - Jakub Smejkal, kontakt je uveden na přiloženém plakátku.

 

Střípky z historie

Zde vám přinášíme drobnou ochutnávku fotografií, které dokumentují historii našeho střediska. Naleznete zde historické snímky s krátkými komentáři.

Chcete vidět více? Přijďte na výstavu, viz události a akce k výročí. Zde bude také možné zakoupit střediskovou fotoknihu k výročí 100 let Třináctky, která nabídne velké množství historických snímků s doplňujícím komentářem k bohatému příběhu našeho střediska.

Skauting v dobách zakázaných. Snímek z roku 1960 ukazuje, že ne vždy bylo možné nosit hrdě skautský kroj a šátek. Co bylo ale podstatné, že idea, znalosti a zkušenosti předávané vedoucími byly nesené ve skautském duchu. Historie Třináctky s sebou nese hrdě i období, kdy nebylo možné působit oficiálně jako skaut, ale pod hlavičkou jiných organizací, jako byl pionýr, či TOM (turistické oddíly mládeže).

Tábor v Zubří. Na fotce je Cvrček, člověk, který doslova celý svůj život prožil se Třináctkou (a pro Třináctku), zde v táborové kuchyni rozdává oběd.
Chybí nám tu bohužel letopočet k fotce, ale podle střediskových záznamů se k Zubří jezdilo v letech 1964 - 1965.

Výlet na Bobravu. Údolí říčky Bobravy bylo a je dodnes oblíbeným místem pro brněnské turisty i oddíly díky dobré dostupnosti a romantické přírodě. Nejinak tomu bylo v roce 1967, což nám dokumentuje album snímků pojmenované "Výlet na Bobravu", vybraný sken diapozitivu vidíte na obrázku.

Tábory na Želetavce neodmyslitelně patří k Třináctce. Na fotce je Hafan. Na táborech v těchto letech působil jako Cvrčkův zástupce (zástupce vůdce tábora). Kouzlo táborů na Želetavce budeme moci obdivovat ještě na dalších snímcích v blízké době, takže je na co se těšit...