Strážná

Základna je situována v těsné blízkosti Brna a obklopena lesy ze všech stran. Poskytuje zázemí pro víkendové výlety a letní tábory. Konají se u nás také kurzy, semináře a svatby. 

K celému areálu patří více než 1,2 hektaru pozemků (lesy a louky). K dispozici je táborový kruh, lesní jídelna s kuchyní a přírodní hřiště. 

 

Lokace a dostupnost

Základna je umístěna uprostřed lesa, nedaleko obce Lelekovice (1 km).

Doprava MHD

Z brněnského Hlavního nádraží je dostupná vlakovou linkou S3´do zastávky Česká,

Z brněnského nádraží Královo Pole je dostupná:

 • vlakovou linkou S3 do zastávky Česká (doporučujeme),
 • autobusem 41 do zastávky Česká, železniční stanice,
 • autobusem 71 do zastávky Česká, Hlavní. 

Doprava autem

Směrem od Brna i od Svitav sjet na sjezd na obce Česká a Lelekovice. Po vjezdu do obce Lelekovice pokračovat podle sekce "Doprava přímo k základně". 

Doprava pěšky

Od Globusu dojít na červenou turistickou značku/Stezka zdraví Brno - Lelekovice. Dojít k rybníku "U nádraží" a za ním je možné jít na základnu dvěma způsoby:

 • pokračovat po červené značce na křížení s cyklostezkou "Krajem říčky Ponávky". Na křížení odbočit vlevo do kopce, po 300 metrech dorazíte na základnu.
 • pokračovat po naučné stezce zdraví Brno - Lelekovice, za rybníkem "Ledňáček" odbočit vpravo do strmějšího kopce. Po 200 metrech dojdete na lesní cestu/cyklostezku "Krajem říčky Ponávky". Na ní se dát vpravo, po 200 metrech dorazíte na základnu.

Doprava na základnu z Lelekovic (pro pěší i auta)

Pozor! Směrové cedule v obci, s místním názvem Strážná, ukazují na kopec, ne na základnu.

UPOZORNĚNÍ PRO ROK 2024: Přibližně od 07/2024 do 01/2025 dojde k úplné uzavírce mostu 37917 - 1 v obci Lelekovice (nad nádražím Česká), pro pěší bude vybudována náhradní lávka, pro automobilovou dopravu bude objízdná trasa na Strážnou: 
- směrem od Svitav: Lipůvka - Šebrov-Kateřina - Vranov
- směrem od Brna: Jehnice - Ořešín
Více informací zde 

 

 

Pronájem základny, Vybavení

Kapacita objektu na přespání v budově je 35 - 40 osob.  Na základně je 35 matrací na přespaní, spí se na zemi. 

Vybavení

V přízemí se nachází chodba s botníkem, odkud je vstup do sociálních zázemí - 2 samostatné místnosti, každá s jedním WC a 3 umyvadly. V levé místnosti je také jedna sprcha. Dále se dá vstoupit do samostatné místnosti tzv. instruktorovna (kapacita 6 - 8 lidí) se skříněmi pro zázemí. Dále se dá vstoupit do jídelny s krbem (kapacita 30 osob) a přes ní do kuchyně (velkokapacitní dřez, plynový sporák, plynová stolička, lednice a vybavení pro 35 lidí - talíře, hrnky, příbory, atd.). Z chodby je přístupné druhé patro, ve kterém se nacházejí 2 ložnice. na spaní. Levá ložnice má kapacitu 15 osob, pravá ložnice 20 osob. 

Základna se vytápí dřevem ve dvou kotlech (Bullerjan) umístěných v instruktorovně a jídelně. Pomocí vzduchotechniky se vytápí ložnice, umístěné nad nimi. Dále je možné topit přímotopy, které se spínají pomocí ovládacího panelu k alarmu (pomocí čipu). Dřevo pro vnitřní vytápění je nachystáno ve dřevníku. 

Dřevo pro topení na venkovních ohništích nebo kamnech si pobyty chystají sami.

K dispozici jsou 3 sekery a pila. Prosíme, nesekejte dřevo na jakékoliv dlažbě, ať již vnitřní nebo venkovní. Pro zpracování dřeva je určený prostor okolo dřevníku. 

Ceník a podmínky pronájmu (platný od 1. 1. 2022)

Minimální cena za objekt je 1400 Kč za den (odpovídá 20 osobám při ceně 70 Kč).

Minimální počet osob pro registraci je 20.

Víkendové výpravy a tábory účtujeme pomocí osobonocí:

 • neziskové organizace (Junák, TOM, atd.) 70 Kč/osobonoc
 • ostatní 100 Kč/osobonoc

Dále k této ceně účtujeme energie 6 Kč/kWh. 

Ostatní akce ( svatby, firemní akce, školní soustředění)  je cena pronájmu stanovena individuálně, dle dohody se správcem.

Platba na fakturu je možná, po předchozí domluvě se správcem.

Víkendy rezervujeme pouze od pátku do neděle tzn. 2 noci. V případě neplánovaného zkrácení pobytu na 1 noc (příjezd v sobotu namísto pátku) bude účtována minimální cena za objekt za zrušený den a dále pak osobonoci. Počítáme standardně s nástupem v pátek mezi 16:00 - 20:00 a koncem v neděli mezi 10:00 - 17:00.

V případě, kdy skupina nastoupí například ve čtvrtek v 8:00 a končí v neděli v 18:00, tak účtujeme pomocí osobodnů, protože fakticky byla základna obsazená 4 celé dny. Osobonoci v tomto případě řeší pouze 3 noci, což nereflektuje faktický stav. 

V případě zrušení akce 30 dní (a méně) před rezervovaným termínem,  účtujeme storno poplatek ve výši minimální ceny za objekt za oba dva dny tj. 2800,- Kč.
V případě zrušení tábora 90 dní předem (a méně) před rezervovaným termíne, tak účtujeme storno poplatek ve výši minimální ceny za objekt za 7 dní tábora tj.  9800,- Kč. 

Tábory o letních prázdninách rezervujeme běžně soboty do soboty (7 dní). Přičemž sobota je výměnný den s dalším turnusem. Do 12:00 vyklizení areálu, od 13:00 příjezd dalšího turnusu.

 Registrace

Registraci lze provést napsáním emailu správci. Do emailu prosíme uveďte:

 • Kontaktní jméno
 • Název organizace
 • Email
 • Telefonní číslo
 • Začátek a konec pobytu s předpokládaným časem nástupu a konce
 • Počet osob

Registrace je závazná v případě potvrzení emailu správcem a uvedením pobytu do kalendáře. 

Provozní řád, často kladené dotazy:

 • Součástí předání základny je vždy úklid (zametení, vytření, umytí nádobí, úklid kuchyně, atd.) a to včetně vyčištění kotlů na dřevo. Poznámka - je potřeba přestat topit zavčas, aby popel vychladl a kotle se daly vyčistit.
 • Odpady si každý pobyt sám odveze (tříděný odpad i komunál). V případě táborů je dispozici ekodvůr, viz mapa.
 • Spotřební věci - toaletní papír, mýdlo, případně utěrky si každý pobyt vozí svoje. Prostředky na mytí a úklid, pytle na odpad, apod. jsou k dispozici.
 • Přímotopy nepřenastavujte manuálně, ovládají se pouze pomocí ovládacího panelu k alarmu. Přímotopy nezakrývejte a nezaskládávejte (zejména matracemi). 
 • Vevnitř budovy se nekouří, v případě kouření venku je potřeba sbírat vajgly. 
 • Nezaměňujte lavice z budovy za lavice venkovní (polepená červenou izolepou). Pokud používáte židle venku, je potřeba je před donesením do budovy očistit.
 • Na venkovních ohních (tábořiště, kamna)  se nepálí palivové dřevo ze dřevníku. 
 • Nezapomeňte uklidit po všech aktivitách (lístečky, papírky, fáborky po lese, domečky v areálu - zejména na louce, hřiště, apod.)  
 • K sekání dřeva je určený prostor u dřevníku. Nesekejte dřevo (ani třísky) na jakékoliv dlažbě (vnitřní nebo venkovní). Dochází k jejímu ničení.
 • Příjezd k základně je umožněn pro maximálně 10 aut. Více aut konzultujte se správcem. Neparkujte na travnatých plochách.
 • Problémy a rozbité věci stačí nahlásit správci. S případnými škodami způsobenými při běžně činnosti (rozbitá klika, světlo, dveře nebo wc sedátko) se počítá, není potřeba to tajit.
 • Na základně není mrazák.
 • Pro letní tábory příp. svatby je k dispozici levý sklep pro skladování potravin.
 • K dispozici je 13 tyčí na teepee - umístěné v podhledu základny.

Kalendář obsazenosti

Jak to u nás vypadá