10. 4. 2019

Reportáž: Cvičení IZS - Rockový koncert

Pětisethlavý dav na koncertě rockové kapely Brünnfield podupuje do rytmu. Nacházíme se na brněnském výstavišti v pavilonu A1. Najednou se ze stánku s občerstvením začne linout kouř - hoří! Organizátoři koncert přerušují a vyzývají publikum k evakuaci. Dav zpanikaří, pár lidí se těžce popálí, někteří padají na zem, kde jsou pošlapáni. Někdo v panice vytahuje kudlu a pobodá kolemjdoucího. V davu jsme i my - sedm skautů.

Naštěstí šlo jenom o cvičení složek Integrovaného záchranného systému - tedy hasičů, záchranářů a policistů. Přihlásilo se nás šest skautů z našeho střediska jako dobrovolníci - figuranti (Karel, Wabun, Regi, Raymond, Stur a Chicko). Dále s námi byla i Rajče, jako účastník koncertu. Měli jsme namaskovaná různá zranění, od pořezaných předloktí, boule na hlavě a krev z nosu až po pohmožděnou holeň. Stur zraněn nebyl, jeho rolí bylo do situace vnést prvek histerie ("uječený chlapec") a strhávat na sebe a své kamarády pozornost záchranářů. Jinými slovy dělat z pekla peklo o fous větší :). Záchranáři si ale vedli výborně.

Měli jsme příležitost vidět spolupráci hasičů, záchranářů a policistů. Hasiči rychle evakuovali halu, vynesli na nosítkách těžce raněné, postavili stan a obrovskou lampu, která ozařovala provizorní ležení. Záchranáři kmitali od zraněného ke zraněnému, a prioritně ošetřovali nejvážnější zranění. Policisté uklidňovali dav, sjednávali pořádek a byli k ruce záchranářům. 

Po asi dvou hodinách byli všichni zranění převezení do nemocnice a cvičení bylo ukončeno. 

Jsem rád, že jsme měli příležitost pomoci při tomto cvičení a vidět naživo práci záchranných složek.

Regi

Články z médií:

(na některých fotkách nás i najdete ;-))

Brňan

Policie České republiky

Hasičský záchranný sbor 

Brněnský deník

Zdravotnická záchranná služba

Tomáš Svoboda

Komentáře

×
Doposud nebyl vložen žádný komentář.