6. 9. 2019

Prázdninové střípky - co dělají vedoucí v létě po táborech?

Prázdniny se nám nachýlili ke konci a začal nový školní rok, právě probíhají první schůzky a rozjíždí se celoroční program. Ten měsíc a půl, co jako vedoucí máme po táborech pro své další aktivity, využíváme různě. Mnozí z nás si jako mladí studenti přivydělávají na brigádách, každý alespoň na týden někam vyrazíme, protože - přiznejme si to - je potřeba si po táboře i celoroční činnosti trochu odpočinout. Někteří z nás ale nezahálí se skautským životem ani po táboře.

Léto je totiž jediný čas, kdy se dá vyrazit na vzdělávací kurzy. Každý vedoucí, k tomu aby byl vedoucím, musí mít určitou kvalifikaci. Tuto „kvalifikaci“ lze získat právě na kurzech. Nejlepší a nejčastější formou jsou lesní kurzy. Lesní proto, že probíhají jako normální tábor - vzdělávání probíhá v příjemném prostředí v lese.

Prvním stupněm je tzv. čekatelský lesní kurz, zakončený čekatelskou zkouškou. Na tento kurz jezdí mladí vedoucí kolem 16 až 18 let věku. Hlavním a nejdůležitějším stupněm je ale zkouška vůdcovská, která se plní na vůdcovském lesním kurzu. Po jejím získání je vedoucí oprávněn vést např. samostatně oddíl, vést tábory a leží na něm velká část odpovědnosti za program a chod oddílu celkově. Posledním stupněm je pak instruktorský kurz, který opravňuje akorát k tomu sám vzdělávat mladší vůdce a čekatele. Plus k tomu existuje řada doplňkových vzdělávacích kurzů.

Kromě toho, že vedoucí tak získají zmíněnou kvalifikaci, tak je lesní kurz prostorem pro vdechnutí inspirace, motivace k další činnosti, místem pro seznámení se s lidmi z jiných koutů republiky a hlavně taky zábavou, kterou si společně užijí.

Proč o tom všem píšeme? I letos někteří z našich řad vyrazili na lesní kurzy. V prvé řadě to byla Waika, která působí u oddílu Awen v Popůvkách. Ta vyrazila na čekatelský lesní kurz SEALs. Dále se hned po táboře vydala Kukačka (ze stejného oddílu) na čekatelský a vůdcovský kurz na Gemini. Tori vyrazila na nově vzniklý vůdcovský lesní kurz Nota Bene, který probíhal v prvním ročníku. Naopak, Chicko s Wabunem se účastnili vůdcovského lesního kurzu Stříbrná řeka, který má dlouholetou tradici a absolvoval jej nejeden ze straších členů našeho střediska.

Vedoucí nám poskytli pár snímků, více či méně momentek z jejich účasti na kurzech. Ty můžete shlédnout na naší facebookové stránce nebo na instagramu.